Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Ефект ранкової моралі. Люди є більш схильними діяти морально зранку і обманювати у другій половині дня.

Ефект ранкової моралі. Люди є більш схильними діяти морально зранку і обманювати у другій половині дня.
Час рятує Істину від Брехні та
 Заздрості. Франсуа Лемуан,
1737
Наша здатність проявляти самоконтроль, з метою уникнення обману або брехні значно знижується протягом дня, що робить нас більш схильними до того, щоб бути нечесним у другій половині дня, більше аніж обманювати вранці. Такі дані були опубліковані в журналі "Psychological Science", виданні Асоціації  Психологічної Науки ( Association for Psychological Science).

"Як дослідники в галузі етики, ми проводили експерименти,  досліджуючи різні форми неетичної поведінки, такі як брехня, крадіжка і обман", - розповідає  Марям Коучакі (Maryam Kouchaki) дослідниця з Гарвардського університету та Ісаак Сміт (Isaac Smith) з університету штату Юта. "Ми помітили, що експерименти, які були проведені вранці, здається, систематично ведуть до зниження випадків неетичної поведінки"


Ці результати змусили дослідників задуматись над питанням: "Чи опиратись можливості брехати, обманювати та красти, а також брати участь у неетичній поведінці, є легше вранці, аніж у другій половині дня?"

Знаючи, що причиною недостатнього самоконтролю можуть бути недостатній відпочинок та багаторазового прийняття тих самих рішень, вчені вирішили дослідити те, чи звичайна (нормальна) діяльність протягом дня буде достатньою для того, щоб виснажити самоконтроль та збільшити прояви нечесної поведінки.

 У двох експериментах, учасникам студентського віку  показували різні візерунки з точок на комп'ютері. Для кожної моделі, їх просили визначити, чи  більше точок були показані на лівій, чи на правій стороні екрану. Також варто зазначити, що учасникам не давали грошей за отримання правильних відповідей, але їм платили на підставі того як вони вирішували, на якій із сторін екрану було більше точок. Учасникам платили в 10 разів більше за вибір правої частини екрану, аніж лівої. Таким чином досліджувані мали фінансовий стимул, для того, щоб вибрати праву сторону, навіть якщо на лівому боці екрану було, без сумніву, більше точок. Тобто, вибір правої сторони у цій ситуації був прикладом чіткого обману з боку досліджуваних.

Згідно з гіпотезою, запропонованою вченими, учасники випробування, які брали в ньому участь з 8:00 ранку до 12:00 дня, були менш схильними до того, щоб обдурити,ніж ті, які були протестовані між 12:00 дня і 18:00 вечора. Вчені назвали цей феномен "ефектом ранкової моралі".

Вони також перевірили моральну свідомість (moral awareness) вранці та ввечері. Після представлення учасникам фрагментів слів, таких як "__ RAL" і "__ E_ C_ _", вранці учасники, швидше за все, складали слово "moral" ("моральний" англ.) та "ethical" ("етичний" англ.), тоді як у другій половині дня учасники як правило, утворювали слово "coral" ("корал") і "effects" ("ефекти"), що знову підтримало аргументи на користь існування ефекту ранкової моралі.

Дослідники виявили ті ж самі патерни у результатах дослідження, перевіряючи кілька онлайн учасників з усієї території США. Онлайн-досліджувані, відправляли  нечесне повідомлення до віртуального партнера або повідомляли про вирішення нерозв'язної задачі із підбором чисел у другій половині дня значно частіше, аніж зранку.

Вони також виявили, що ступінь, в якому люди поводяться неетично,  не відчуваючи провини, який  відомий також як моральне розторгнення (moral disengagement) впливає на те, наскільки сильною є мораль вранці. Виявилось, що учасники, з більш високою схильністю до морального відключення (розторгнення моралі) обманюють однаково як в вранці, так і вдень. Натомість, люди, які мали більш низьку схильність до морально відключення (ті, які вважаються більш етичними в цілому) були чесними зранку, але були менш моральними другій половині дня.

"На жаль, найчесніші люди, такі, як ті , хто менш схильний до морального розторгнення, можуть бути найбільш сприйнятливими до негативних наслідків, які пов'язані з ефектом ранкової моралі", - пишуть дослідники. "Наші результати показують, що таке просте явище, як час доби може призвести до систематичного невиконання хорошими людьми, моральної поведінки. "

джерело: psychologicalscience.org

Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Bottom Ad [Post Page]