Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

μ(мю)-опіатні рецептори в мозку людини реагують також на соціальне відторгнення - дослідження

μ(мю)-опіатні рецептори в мозку людини реагують також на соціальне відторгнення - дослідження
Ситуації, коли нас виключають із певних подій у нашому соціальному колі, відмова прийняти когось у коло обговорень, компанію друзів,, неможливість реалізувати соціальні потреби - усе це можна узагальнити під поняттям "соціальне відторгнення". Ситуація соціального відторгнення викликає емоційний дискомфорт у людини і ніхто з нас не бажає бути соціально відторгнутим, залишитися "за бортом" соціального життя суспільних груп частиною яких ми хочемо бути. Як стверджують результати нового дослідження, у ситуаціях емоційного болю, спричиненого соціальним відторгненням, на допомогу нам приходять природні знеболювальні механізми головного мозку.

Результати нового дослідження, опублікованого у виданні "Molecular Psychiatry" і проведені командою Медичної школи Мічиґанського університету (University of Michigan Medical School), показують, що природна система знеболювання у мозку людини реагує також на соціальне відторгнення, а не лише на фізичні травми.
Додатково вчені з Мічиґанського університету встановили, що особи, які характеризувались більш вираженою стійкістю - рисою особистості, що виражається у здатності адаптуватися до змін навколишнього середовища, - мали найбільшу кількість активного природного знеболювального.

Команда науковців, на основі Мічиґанського Інституту Поведінкової Неврології (U-M Molecular and Behavioral Neuroscience Institute), використовувала під час дослідження сканування, за допомогою якого можна спостерігати за вивільнення хімічних речовин у мозку, поєднуючи його із моделлю соціального відторгнення під час онлайн-побачень.  

Дослідники зосередили увагу на роботі системи μ(мю)-опіатних рецепторів в мозку. Саме цю систему команда вивчила протягом багатьох років в контексті її відповідей  на фізичний біль . За понад десятиліття досліджень роботи науковців було встановлено, що коли людина відчуває фізичний біль, її мозок здійснює  викид хімічних речовин - опіоїдів, в простір між нейронами, які пригнічують больові сигнали.

Як стверджують автори даного дослідження, нові дослідження щодо соціального відторгнення мають за соснову інші недавні дослідження,які дозволили припустити, що шляхи у мозку, які активуються під час фізичного болю і соціального болю є подібними.

"Це перше дослідження, яке заглядає в мозок людини, щоб показати, що опіоїдна система активується під час соціального відторгнення" -, говорить Девід Т. Хсу (David T. Hsu, Ph.D), доктор філософії, професор науковий співробітник в області психіатрії. Унікальність цього дослідження, на думку вченого,  полягає також у тому, що дотепер про роль опіоїдів у соціальній ізоляції та під час соціального стресу, було відомо лише у тварин. Доктор Хсу та його команда зайнялися вивченням функціонування цієї системи під час соціального відторгнення у людей вперше.

У дослідженні взяли участь 18 дорослих , яким було запропоновано для перегляду фотографії і фіктивні особисті профілі з  числа ста інших дорослих осіб. Кожен учасник обрав тих осіб. в яких він міг би бути найбільш зацікавленим в плані стосунків. Дослідження планувалось таким чином для того, щоб зблизити його з онлайн знайомствами.

Згодом, коли досліджуваним робили візуалізації головного мозку за допомогою ПЕТ сканера , їм повідомили, що ті кого вони вибрали і вважали привабливими і цікавими не були зацікавлені в них.

Сканування мозку, які проводили в цей момент, показали виділення опіоїдів, які вимірювалися шляхом наявності мю-опіоїдних рецепторів у клітинах головного мозку. Ефект був найбільшим в області мозку черевного (вентрального) стріатума (ventral striatum), мигдалини , середній лінії таламуса, і околоводопроводної сірої речовини (periaqueductal gray) - як відомо саме ці області мозку залучаються під час приглушення  фізичного болю.

Дослідники упевнились, що учасники експерименту розуміли заздалегідь , що профілі для знайомств не були реальними , нікому з них насправді не було відмовлено, проте, моделювання соціального відторгнення було достатньо , щоб викликати як емоційні та опіоїдні відповіді.

Вчені зазначають. що особистість досліджуваних мала вплив на те наскільки сильною була реакція з боку опіоїдної системи. 

"Особи, які отримали високі бали при визначенні ознак стійкості до відмов в особистісному опитувальнику, як правило, були здатними на більше вивільнення опіоїдних під час соціальної відмови, особливо в мигдалині" -, говорить Хсу. "Це дозволяє стверджувати про те, що виділення опіоїдних цією структурою під час соціального відторгнення може бути захисним або адаптивним . " 
Чим більшим було виділення опіоїдів у ділянці мозку під назвою pregenual cingulate cortex (поясна кора) тим менше учасники повідомляли, що після повідомлення новини вони є пригніченими, або в поганому настрої.

Дослідники також вивчили, що відбувалося, коли досліджуваним повідомляли, що ті кого вони вибрали виявили взаємне зацікавлення (ситуація соціального прийняття). В цьому випадку також відбувалося посилене виділення опіатів у мозку ." Опіоїднні системи, як відомо, відіграють важливу роль як у зменшенні болю, так і у сприянні задоволенню, і наше дослідження показує, що це діє і в соціальному середовищі ", - говорить Хсу .

Вчені уже запланували подальші дослідження на цю тему, які будуть спрямовані на виявлення того як підвищена тривожність. депресія співвідносяться із недостатнім функціонуванням, або надмірним виділенням опіатів опіоїдною системою в мозку людини. "Цілком можливо , що ті хто страждає на депресією або соціальну тривожність є менш здатними вивільняти опіоїди у періоди соціальних потрясінь, і, отже , не відновлюються так швидко і повною мірою у відповідь на негативний соціальний досвід. Аналогічним чином , ці люди можуть також мати менше вивільнення опіоїдних при позитивних соціальних взаємодіях , і тому не можуть отримати якомога більше від соціальної підтримки " , - припускає Хсу.

Вчений також вважає, що знання про те, що в нашому мозку є хімічні речовини, які впливають на те, як ми відчуваємо себе у соціальних ситуаціях допоможе людям із соціальними страхами та депересією
 "Знання того, що існують хімічні речовини в нашому мозку, які працюють, для того щоб допомогти нам відчувати себе краще після того, нас соціально відторгнули -  втішає".

джерело: sciencedaily.com

Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Bottom Ad [Post Page]