Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Вміння читати "перепрограмовує" мозок людини, - вчені

Вміння читати "перепрограмовує" мозок людини, - вчені
джерело: flickr.com
Вміння читати змінює клітини людського мозку такими чином, що області мозку, завданням яких було розпізнавання предметів, "перекваліфіковуються" та починають розпізнавати слова, - стверджує група французьких та польських вчених. Результати їх дослідження було опубліковано в найновішому виданні американського журналу "Neurology".
Як відомо, функціонування мозку базується на спеціалізації окремих його ділянок. Проте чимало науковців шукали відповіді на питання чи спеціалізація окремих ділянок мозку, які відповідають за його діяльність є вродженою. Тому найбільш доцільним для дослідження було обрати специфікацію, яка не є вродженою. Саме тому французькі та польські науковці обрали вміння читати. 
"Розпізнавання обличчя - це еволюційно старе вміння, яке є притаманним також мавпам та іншим тваринам, натомість, читання було винайдено лише п'ять з половиною тисяч років тому. Це, однозначно, замало часу для того, щоб еволюція могла утворити осередок читання у мозку", - каже доктор Марцін Швед (Marcin Szwed) з Інституту Психології Яґелонського Університету (Польща). 
Протягом багатьох років науковці намагалися визначити чи навчання читанню змінює функції області мозку, яка відповідає за розпізнавання предметів на функцію розпізнавання слів, але через недосконалість обладнання для  отримання зображень головного мозку, неможливість побачити на сканах настільки невелику його частину, результати були неповними.  
Розв'язати проблему вдалося лише недавно через експерименти проведені в неврологічній клініці міста Ґренобль у Франції спільною групою, яка складалась із французьких та польських вчених. Керівником французької частини науковців був доктор Жан-Фліп Лашо (Jean Philippe Lachaux), а польської - доктор Марцін Швед (Marcin Szwed).
Пацієнтами клініки де проводились дослідження є переважно хворі на епілепсію, стан здоров'я яких вимагає оперативного втручання. Для визначення в якій частині мозку знаходиться джерело захворювання пацієнтам вщеплюють у мозок два електроди, чекаючи на наступний припадок хвороби. 
Серед пацієнтів клініки були також дві особи, у яких електроди були прикріплені саме в ту частину головного мозку, який відповідає за читання. Вчені стверджують, що багато років чекали на таку можливість дослідження цієї області мозку, оскільки електроди прикріплюються в середині головного мозку і їх дані є більш докладними. Дані отримані під час експерименту здивували науковців. Виявилось, що нейрони, які розташовані у даній ділянці мозку, "відповідали" виключно тоді, коли пацієнтки бачили слова. Саме тоді нервові клітини надсилали сильний сигнал. Коли досліджуваним демонстрували картинки, на яких були зображені тварини, дорожні знаки або овочі, реакції з боку нейронів не було, хоч  завдання досліджуваних було натискати на кнопку саме тоді, коли вони побачать овоч. 
"Я сам на початку не повірив цим результатам, - каже д-р Швед, - таких (сильних) відповідей, я не бачив ніколи в житті. Це означає, що високо спеціалізовані ділянки у людському мозку можуть утворюватись також в результаті культурних процесів навчання, і пластичність мозку  й надалі є недооціненою".  Подальші дослідження вченого будуть спрямовані на вивчення реакцій ділянки мозку, яка відповідає за читання, у людей, які одночасно користуються зоровим алфавітом та абеткою Брайля.
Також науковець веде дослідження над процесом перетворення зорової інформації під час швидкого читання.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Bottom Ad [Post Page]